Bucher Hydraulics Counterbalance Valve CBPA-10-N-S-0-30/28
Click Image to Expand
Previous
Next
Product ID: CBPA-10-N-S-0-30/28
MFG: BUCHER ELGIN
Available Stock:
423
Selected accessories will also be added to cart
Quantity:
Preset at 2800 PSI
Poppet Type, Free Reverse Flow
Details
Valve Size: 10 Series
Operating Pressure: 5000 PSI
Regulated Pressure Range: 300-3000 PSI
Proof Pressure: 10,000 PSI